Informace o ostrově Roatan

Ostrov se nachází v západním Karibiku na 16. rovnoběžce a je největší z ostrovů Isla de la Bahía, které přísluší k Hondurasu. Je asi 77 km dlouhý a v nejširším místě 8 km široký. Od pevniny je vzdálen asi 65 km. Jeho pobřeží je značně členité, je zde mnoho zálivů a krásných palmových pláží s bílým pískem. Celý ostrov je lemován korálovými barierovými útesy, které vyhledávají zejména sportovní potápěči.

Podnebí a počasí. Ostrov má tropické přímořské podnebí s malými teplotními rozdíly mezi létem a zimou. Denní teplota se v zimě pohybuje mezi 26°C až 28°C, v létě pak dosahuje až 32°C. Relativní vlhkost je v průměru asi 73%. Podnebí zpříjemňuje vánek nebo vítr vanoucí od moře, díky kterému se místní klima dobře snáší v průběhu celého roku. Tropické deště přichází zejména v zimních měsících, nejvíce v lednu. Vláha prospívá místní vegetaci, takže ostrov je po celý rok krásně zelený. Voda v moři má v letních měsících teplotu až 30°C.

Obyvatelé ostrova jsou Karibové, potomci středoamerických indiánů a Garifuňané, potomci afrických černochů, kteří byli na ostrov v minulosti zavlečení jako otroci. Jediným náboženstvím, které obyvatelé vyznávají je křesťanství. Úředním jazykem je španělština, ale část obyvatel mluví také anglicky.

Většina turistů sem přijíždí na dovolenou z USA a Kanady. Ostrov je také zastávkou obrovských výletních parníků (cruiser), které křižují po celém Karibiku. Na ostrově žije i menšina Čechů. Ti si zde postavili Českou vesničku na jižním pobřeží a resorty Diamond Hill a Sunny Hill na severním pobřeží ve východní části ostrova.

Měna. V obchodech a za služby je možno platit buď americkými dolary nebo místní měnou. Jedna honduraská Lempira (Lps) je asi 0,95 Kč, tedy hodnotou velmi podobná naší měně. Místní měnu je možno si vybrat z bankomatů (ATM), které jsou na ostrově prakticky všude, v každé bance nebo ve větším supermarketu. Platit je také možno bezhotovostně kreditními kartami a to i v restauracích.

Obchody. Malé obchůdky jsou roztroušeny po celém ostrově. Čerstvé ovoce lze zakoupit také od místních zemědělců na stáncích kolem silnice. Velké supermarkety jsou ve větších městech French Harbour a Coxen Hole. Zde koupíte prakticky všechno, sortiment je velmi široký. Po celém ostrově najdete stánky a obchůdky se souveniry, které nabízí spousty upomínkových předmětů převážně z kultury středoamerických indiánů. Typickými souveniry jsou pro turisty také karibský rum, honduraská káva a doutníky.

Doprava na ostrově. Celým ostrovem od západu na východ prochází jedna páteřní silnice, ze které jsou pak odbočky k pobřeží do jednotlivých resortů. Nejvýhodnější způsob dopravy je auto, které si mohou turisté půjčit při příletu přímo u letiště. K dispozici jsou auta různých velikostí. Cena benzínu Regular se pohybuje mezi 24 až 26 Lps/litr. Vzhledem ke členitosti terénu se na ostrově nejezdí rychle, maximálně tak 50 km/h. Přitom je potřeba dbát na místní podmínky a úpravy. Na ostrově jezdí také hodně taxíků a v určitých resortech je možno si sjednat i lodní taxi. Autobusovou dopravu využívají především místní obyvatelé.

Výlety mimo ostrov. Pro cestu do některého středoamerického státu lze využít pravidelné lodní linky a nebo letecká spojení. V Hondurasu stojí za návštěvu například mayské pyramidy v lokalitě Copán. Zajímavou krajinu můžete poznávat v Guatemale, Nikaragui nebo Kostarice.

V některých resortech na ostrově si lze domluvit výlet lodí pro menší skupinu turistů na některý ze sousedních ostrovů. Určitě zajímavý je výlet s průjezdem mangrovými porosty Santa Elena až na ostrov Barbareta a nebo na miniaturní ostrůvky Pigeon Cays. Takový výlet je vhodné spojit s potápěním nebo šnorchlováním.

Přílet na ostrov. Ostrov má svoje vlastní mezinárodní letiště. Cesta na ostrov představuje z Evropy tři následné lety podle letecké společnosti, se kterou poletíte. Například American Airlines používá spojení: Praha-London-Miami-Roatan, místo Miami může být Dallas. United Airlines létá například na lince Wien-Amsterdam-Houston-Roatan nebo Wien-Toronto-Houston-Roatan. Delta Airlines létá přes Atlantu. Celková doba letu je asi 15 hodin, let přes oceán je z toho asi 9,5 hodiny. Pokud spoje časově nenavazují, je třeba se v některé lokalitě ubytovat a přenocovat. Pro tranzit přes USA si musíte před letem obstarat tranzitní vízum ESTA a přes Kanadu ETA. To je možno pohodlně vyřídit a zaplatit přes internet. Rovněž letenky si lze zarezervovat přes internet pomocí některého vyhledávače letenek. Rádi Vám poradíme.    >>> Šťastnou cestu !